Ogres novada izglītības nozares virsmērķis ir “Pozitīva un vērtīga mācību pieredze un sasniegumi katram”. Ja vēlamies mērķi ne tikai deklarēt, bet arī virzīties uz tā sasniegšanu, katram izglītības darbiniekam savā darbā ir svarīgi ieraudzīt un vairot tādu rīcību un labo praksi, kas mūs visus tuvina virsmērķa sasniegšanai. Tāpat būtiski ir sistemātiski svērt svarīgo – mērīt katra bērna un jaunieša mācību pieredzi un sniegumu, salīdzināt šos mērījumus laikā un ar citiem. Lai svērtu svarīgo, Ogres novada Izglītības pārvalde ir izstrādājusi izglītības kvalitātes rādītājus. Par tiem kodolīgi pastāsta Ogres novada Izglītības pārvaldes vadītājs Igors Grigorjevs.
Ko mēra izglītības kvalitātes rādītāji?
Vairums izglītības kvalitātes rādītāju mēra bērnu un jauniešu sniegumu, turklāt šie mērījumi cieši saistīti ar valstī veiktajiem vai plānotajiem. Jau šoruden visu mūsu novada skolu 1. klašu skolēni pildīs VISC izveidoto diagnosticējošo darbu tekstpratībā, rēķinpratībā un pašvadībā, šo darbu rezultāti tiks nodoti katrai mūsu novada pirmsskolas izglītības iestādei. Pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības posmā skolēnu sniegumu vērtēsim ar monitoringa un valsts pārbaudes darbu palīdzību. Analizēsim skolēnu sniegumu gan visās pašvaldības izglītības iestādēs kopumā, gan katrā atsevišķi.
Tiklīdz būsim izstrādājuši kvalitatīvus mērīšanas instrumentus, vētīsim arī skolēnu mācību un pedagogu profesionālās darbības pieredzi. Skatīsim, vai skolēniem ir daudzveidīgas iespējas padziļināt vai paplašināt savu izglītības pieredzi, – lūkosim, kuri bērni piedalījušies mācību projektos, skatēs, apmaiņas programmās, konkursos un citās aktivitātēs. Mērīsim bērnu fizisko un emocionālo drošību izglītības iestādē, ieviesīsim ikgadēju skolas kā mācīšanās organizācijas klimata novērtējuma aptauju.
Izglītības kvalitātes rādītāji bērnu un jauniešu apakšgrupās
Lai saprastu, kādā mērā sasniedzam katru bērnu vai jaunieti, katru kvalitātes rādītāju aprēķināsim arī apakšgrupai:
- zēniem un meitenēm;
- bērniem, kuriem ģimenes valoda ir valsts valoda;
- bērniem, kuru ģimenes valoda nav valsts valoda;
- bērniem no novada pilsētām;
- bērniem no lauku pagastiem.
Tādējādi varēsim izsekot, vai patiesi nodrošinām vienlīdz kvalitatīvu izglītības pieredzi un sniegumu visiem.
Kur izglītības kvalitātes rādītāji būs pieejami?
Izglītības kvalitātes rādītāji par katru izglītības iestādi tiks publicēti izglītības iestāžu ikgadējos pašvērtējuma ziņojumos, savukārt rādītāji par novadu kopumā – ikgadējā pārskatā par izglītības kvalitāti novadā. Rādītāji tiks izmantoti arī katras izglītības attīstības plānā un novada izglītības attīstības stratēģijā.
Kā izmantot izglītības kvalitātes rādītājus?
Skola izglītības kvalitātes rādītājus izmanto, lai novērtētu savus panākumus un noteiktu nākamos mērķus un uzdevumus. Katrs pedagogs saskata savu ieguldījumu skolas mērķu un uzdevumu sasniegšanā. Tikai kopā varam patiesi virzīties uz izglītības kvalitātes mērķu un novada izglītības virsmērķa “Pozitīva un vērtīga mācību pieredze un sasniegumi katram” sasniegšanu!
Igors Grigorjevs, Ogres novada Izglītības pārvaldes vadītājs