Jomu aktualitātes

Jomu vadītāji un metodiķi informē par aktuālajiem notikumiem un resursiem katrā jomā.

Turpināsim iepriekšējā mācību gadā iesākto pieredzes apmaiņu starp Ogres novada pirmsskolām, regulāras pirmsskolu vadītāju vietnieku izglītības jomā un metodiķu tikšanās. Aktuālās tēmas: āra vide, valodas joma un matemātika.

22. augustā novada latviešu valodas skolotāji viesojās Taurupes pamatskolā, lai kopīgi pārrunātu aktuālo, jauno mācību gadu uzsākot. Novada metodiķe Santa Mežvēvere un OVĢ latviešu valodas metodiskās jomas vadītāja Ingrīda Pētersone skolotājus informēja par skolēnu sasniegumiem CE latviešu valodā gan 9. klasēm, gan vidusskolēniem. Tika izdarīti secinājumi par paveikto un saprasts, kas būtu turpmāk darāms, lai uzlabotu skolēnu sniegumu. Skolotāji tikās ar rakstnieci, vairāku godalgotu romānu autori Ingunu Dimantu, kopīgi pārrunājot, kā ieinteresēt skolēnus lasīt grāmatas. Par jaunumiem vērtēšanas kārtībā pastāstīja Lielvārdes pamatskolas skolotāja Iveta Barkāne. Paldies Taurupes skolas atsaucīgajam kolektīvam par laipno uzņemšanu! Rīts iesākās ar sarunām pie smaržīgas kafijas tases un siltiem, ļoti gardiem pīrādziņiem. Semināra noslēgumā skolotāji vienojās par mācību gadā veicamo, kopīgajiem pasākumiem un savstarpēju mācīšanos. Lai visiem radošām idejām bagāts jaunais mācību gads!

22. oktobrī kolēģi aicināti piedalīties konferencē “Skolotājs ir personība”: https://ziedonaklase.lv/skolotajs-ir-personiba/ 

Pieejams individuāls atbalsts pedagogiem.

Jomas aktualitātes:

Jomas mērķi 2024./25. mācību gadā:

  1. izveidot regulāras sadarbības grupas ar skolu svešvalodu jomas vadītājiem;
  2. sniegt profesionālu atbalstu skolotājiem, kuru skolēni pāriet uz citu otro svešvalodu un sāk apgūt to no pašiem pamatiem;
  3. veicināt vienotu izpratni par vērtēšanu mācīšanās atbalstam svešvalodu jomā.

No 1. septembra atsevišķi tiek dalīts kurss “Vēsture un sociālās zinātnes I”. Turpmāk būs divi atsevišķi mācību priekšmeti – “Vēsture I” (105 h) un “Sociālās zinātnes I” (140 h). Kursu programmas jau pieejamas mape.gov.lv. Šos kursus atsevišķi sāk mācīties tikai 10. klases skolēni, pārējie pabeidz iepriekšējo kursu. Izdevniecība “Zvaigzne ABC” ir izdevusi mācību grāmatu kursam “Vēsture I”  (Valdis Klišāns. Vēsture vidusskolai, 1. Vide un sabiedrība aizvēsturē un senajos laikos).

Pamatizglītības posmā izdevniecība “Lielvārds” izdevusi “Latvijas un pasaules vēsturi 8. klasei”, izdevniecība “RAKA” ir izdevusi pārbaudes darbus sociālājās zinībās un Latvijas un pasaules vēsturē 7.–9. klasei.

Savs piedāvājums mācību darba dažādošanai ir arī muzejiem. Īpaši izpētām Okupācijas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures, Barikāžu, Kara muzeja mājaslapu piedāvājumu skolām. Okupācijas muzejā visas izglītojošas programmas ietvertas “Skolas somā”. Plašs ceļojošo izstāžu piedāvājums ir Latvijas Nacionālajam arhīvam.

Rudens brīvlaikā, 21. oktobrī, tiek plānoti Okupācijas muzeja kursi pedagogiem “Pretošanās”(4 h) Ogres Valsts ģimnāzijā. Pieteikšanās sāksies no 20. septembra.

Jau varat plānot skolēnu iesaisti dažādos konkursos:

  1. “Vēsture ap mums” šī gada tēma ir “Agrāk te bija…”, kurā skolēni var pētīt jebko, kas ir bijis kādā vietā, bet šobrīd nav vairs pilnīgi nekas. Nolikums būs pieejams Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrības mājaslapā.
  2. Kara muzejs no 28. augusta līdz 30. septembrim organizē  konkursu organizē konkursu “Mantojums mieram”. Papildu informācija par konkursu, sazinoties ar liena.kindzule@karamuzejs.lv
  3. Eseju konkursā “Es un Eiropas savienība” darbu iesūtīšana līdz 7. novembrim: democracy.week.Latvia@gmail.com

Ekonomikas un sociālo zinību skolotāji! Neaizmirstam “Naudas skolas”, ka arī “Junior Achievement” piedāvājumus.

Jomas aktualitātes:

  • 26. septembrī notiks pieredzes apmaiņas seminārs pirmsskolu un 1. klašu mūzikas pedagogiem Ogres Centra pamatskolā (detalizētāka informācija sekos);
  • 10. oktobrī plānotas individuālās tikšanās tiešsaistē par gatavošanos konferencei, kas norisināsies 23. un 24. oktobrī.

Jaunajā mācību gadā:

  • jomas aktualitātes;
  • pedagogu pieredzes apmaiņa;
  • jomas pedagogu sadarbība;
  • tikšanās metodiskajās stundās;
  • individuāls atbalsts pedagogiem;
  • pedagogu darbošanās mācīšanās grupā.

Metodiskā atbalsta materiāli Skola2030: https://www.skola2030.lv/lv/skolotajiem/macibu-jomas/kulturas-izpratne-un-pasizpausme-maksla

11.–12. oktobrī Ogres Valsts ģimnāzijā notiks Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas 26. konference.

2024./2025. mācību gadā bioloģijas un ķīmijas skolotājiem, skolu dabaszinātņu jomas koordinatoriem un skolu dabaszinātņu metodisko komisiju komandām tiks piedāvātas daudzveidīgas profesionālās pilnveides un sadarbības iespējas semināros un mācīšanās grupās par šī gada aktuālajiem tematiem: vērtēšana mācīšanās atbalstam un pozitīvu mācību pieredzi katram. Pieteikšanās anketa: https://forms.gle/rMNh8oWFic8uQcSK7 

Aktuālās informācijas aprite notiks darba e-pastos, esat aicināti regulāri lasīt un arī atbildēt uz jautājumiem, lai sadarbība ir produktīva.

Esat laipni aicināti individuālos jautājumos sazināties ar jomas vadītāju un metodiķiem – gan rakstot, gan zvanot, gan tiekoties klātienē!

Matemātikā šogad koncentrēsimies uz skolotāju sadarbību pozitīvas mācību pieredzes veidošanā gan pašiem skolotājiem, gan skolēniem. Atsevišķām klasēm veidosim kopīgus monitoringa darbus.

Jomas aktualitātes:

Jomas mērķi 2024./25. mācību gadā:

  1. veicināt pieredzes apmaiņu par datorikas satura integrēšanu 1.–3.klasē;
  2. pilnveidot pirmsskolas pedagogu digitālās prasmes;
  3. izzināt vidusskolas datorikas skolotāju profesionālā atbalsta vajadzības;
  4. veicināt novada skolēnu dalību loģiskās un algoritmiskās domāšanas konkursos.

Aktuālā informācija par sporta aktivitāšu nolikumiem / datumiem / laikiem kā līdz šim tiek publicēta ONSC mājaslapā, sadaļā SKOLU SPORTS. Mums drīzumā būs jauna dizaina mājaslapa, bet pašreiz informācija par sporta pasākumiem, kuros var piedalīties skolēni, par skolēnu sporta spēlēm un un profesionālās pilnveides aktivitātēm kā līdz šim ir pieejama ONSC mājaslapas sadaļā “Skolu sports”.

Mācību programmas, mācību līdzekļi un sasniedzamie rezultāti Sporta un veselības jomā pieejami šeit: https://skola2030.lv/lv/skolotajiem/macibu-prieksmeti/sports-un-veseliba

Aktuālie notikumi karjeras izglītībā:

  • “Karjeras nedēļa 2024 – Izglītība un karjera ikvienam” notiks no 7. līdz 11. oktobrim. VIAA saruna par Karjeras nedēļu 2024 ZOOM seminārā 11. septembrī;
  • Ogres novada karjeras pedagogu pieredzes seminārs “Karjeras izglītība – paplašinātā pieredze”13. septembrī Ogres Kalna pamatskolā;
  • “Nacionālā karjeras atbalsta konference 2024” notiks 1. oktobrī Rīgā.

Izaugsmes atbalsta joma

Viens no šī mācību gada prioritārajiem mērķiem Ogres novada skolās mācību procesā – pozitīvas mācību pieredzes veidošana. Lai katra bērna ikdiena skolā noritētu fiziski un emocionāli drošos apstākļos, lai katrs bērns justu, ka ir pamanītas viņa mācīšanās vajadzības, un katrs bērns būtu noskaņojies izaugsmei. Vairāk par šo – pievienotajos materiālos:

Valsts policija aicina līdzdarboties “Drošības vēstnešu” programmā. Vairāk par programmu: https://manadrosiba.lv/profesionaliem/drosibas-nodarbibas-skoleniem/par-programmu/

Veselības ministrija sadarbībā ar jomas speciālistiem, balstoties uz pētījumiem un pierādījumos balstītām metodēm un datiem, ir izstrādājusi metodiskos resursus vardarbības un atkarību izraisošo vielu profilaksei:

Piedāvājums interesentiem piedalīties seminārā “Jauniešu interneta lietošanas paradumi un domāšanas stili”, kas norisināsies 18. septembrī RTU “Moon” zālē. Seminārs paredzēts ikvienam, kuram interesē izzināt jaunieša domāšanu mijiedarbībā ar mūsdienu tehnoloģijām, īpaši vērtīgs tiem profesiju pārstāvjiem, kuri ikdienā strādā ar jauniešiem, – pedagogiem, sociālajiem pedagogiem, speciālajiem pedagogiem, psihologiem, logopēdiem u.c. Lai pieteiktos dalībai seminārā, līdz 13. septembrim jāaizpilda reģistrācijas anketa: https://forms.gle/USA1igvc9DAv485c7

Vakance: Jumpravas pamatskola, Ozolu ielā 14, Jumpravā, uz nenoteiktu laiku aicina darbā sociālo pedagogu uz pilnu slodzi: https://cvvp.nva.gov.lv/#/pub/vakances/388600888

2024./2025. mācību gadā viens no izvirzītajiem mērķiem Ogres novada skolās ir pozitīvas mācību pieredzes veidošana, ar to saprotot centienus ikkatram skolēnam nodrošināt skolā fiziski un emocionāli drošus apstākļus, kur pamanītas viņa mācīšanās vajadzības un radīti apstākļi izaugsmei. Tādēļ Ogres novada izglītības iestāžu izglītības psihologiem reizi mēnesī organizētas kopējas pārraudzības tikšanās, kas 1. semestrī plānotas: 26. septembrī, 14. novembrī, 12. decembrī.

Atbalsta komandu sadarbības stiprināšanas nolūkā plānots turpināt kopīgu semināru organizēšanu ar speciālajiem pedagogiem, logopēdiem, sociālajiem pedagogiem. Detalizētāka informācija sekos.

Izglītības psihologi arī tiek aicināti piedalīties oktobrī plānotājās Ogres novada skolotāju konferencēs.

Speciālajiem pedagogiem notiks mācīšanās grupas/darbnīcas, kurās veidosim pārbaudes darbus un snieguma līmeņa aprakstus 58. programmas skolēniem.

Izaugsmes atbalsta jomas un citi pedagogi sadarbosies mācīšanās grupu nodarbībās saistībā ar iekļaujošo izglītību.

22. augustā novada logopēdi viesojās Lielvārdē, Bērna izaugsmes centrā “ES”, kur Montessori speciāliste dalījās pieredzē un iepazīstināja ar daudzveidīgām darba metodēm, kas paplašināja logopēdu metodisko materiālu klāstu. Viena no demonstrētajām metodēm “mentālā aritmētika” lika aizdomāties, ka jebkurā vecumā ir jātrenējas. Proti, arī cilvēka prāts ir jātrenē. Paldies Aigai Kriņģelei par vērtīgo nodarbību!

Turpinājumā Lielvārdes pagasta “Lūšu dravas” saimniece Lelde Lūse izcilā nodarbībā kolēģus iepazīstināja ar bites attīstības posmiem, vaska un medus veidošanos. Dzirdēt stāstus no strādājošiem speciālistiem vienmēr ir pamācoši. Lai sniegtu zināšanas bērniem, ir jāmācās pašiem!

Semināra noslēgumā logopēdi vienojās par mācību gadā veicamo, kopīgajiem pasākumiem un savstarpēju mācīšanos. Ogres novada Izglītības pārvaldes metodiķe logopēdijā Evija Lazdiņa sveic kolēģus jaunajā mācību gadā!

Jaunajā mācību gadā speciālistiem būs pieejamas:

  • regulāras sadarbības mācīšanās grupas;
  • kovīzijas nodarbības (detalizētāka informācija sekos);
  • profesionālās pilnveides kursus un pieredzes apmaiņas vizītes pavasara brīvlaikā (detalizētāka informācija sekos).
Iepriekšējais Kas šogad mainās vērtēšanas kārtībā