Tehnoloģijas logopēdu un atbalsta personāla darbam

Sabiedrības priekšstati par logopēdiju ir šāds: trenē mēlīti, māca pareizi izrunāt skaņas.  Iespējams, pirms daudziem gadiem tā bija. Laikmetam attīstoties, arī logopēdiem ir jāpaplašina savas zināšanas un mācīšanās procesā ir jāielaiž tehnoloģijas. Pandēmijas laiks bija lielisks pamudinājums, lai logopēdijas nodarbības tiktu vadītas attālināti. Zoom lietotne vai Google platforma ļāva sazināties ar mazajiem pacientiem/skolēniem, lai novadītu nodarbības. Nodarbībās varēja gan trenēt artikulācijas aprātu pareizai skaņu izrunai, gan mācīšanās grūtību mazināšanai. Pēc pandēmijas attīstījās uzņēmumi, kas ļāva pievienoties logopēdiem, speciālajiem pedagogiem un visiem speciālistiem, kuru darbs vērsts uz atbalsta sniegšanu. Digitālā platforma SpeakTX piedāvā dažādus abonementu plānus gan neatkarīgiem lietotājiem mājas apstākļos, gan institūcijām, tai skaitā arī izglītības iestādēm. Platformu var izmantot gan sadarbībā ar speciālistu, gan patstāvīgi kā mājas lietotājs. Speaktx.com platformā piedāvā runas vingrinājumus. Lielākajai daļai runas vingrinājumu SpeakTX platformā mērķis ir pareiza skaņu izrunas attīstīšana, nostiprināšana un diferencēšana. Vingrinājumi tiek izvēlēti, balstoties uz katra bērna individuālajām vajadzībām. Audiologopēda un logopēda korekcijas posmā ietilpst rakstītprasmes un lasītprasmes korekcija. Plašāk var iepazīties šeit: https://speaktx.com/lv/instrukcijas/ un  https://speaktx.com/lv/runas-vingrinajumi/

Digitālās platformas ir lielisks veids sistematizēt savus izveidotos metodiskos materiālus, tos pielāgojot un izveidojot katra bērna vajadzībām. Lietotnes ir pieejamas internetā, lejupielādē tās savā viedierīcē! Lietotnes ļauj veikt izvēlētos vingrinājumus, kuri ir pieejami visiem. 

Tālāk aprakstīšu dažas lietotnes, kas ir izcils palīgs logopēdiem, speciālajiem pedagogiem un vecākiem. Atceries, lietotnes lejupielādē mobilajā telefonā vai planšetdatorā! Tā sasniegsi labākus rezultātus un būs ērtāk lietot. 

Learning App for Kids. Dažādas spēles atmiņai, loģikai, domāšanai, ar kuras palīdzību var papildināt vārdu krājumu dažādās kategorijās, piemēram, dzīvnieki vai māja. 

Logic&Spatial Intelligence

Memory Attention 

Tell a Storydomāšanas spēle, ar kuras palīdzību var attīstīt stāstīšanas prasmes. 

Lasītprasmes veicināšanai DYS2GO. Lietotne sastāv no trīs atsevišķām spēlēm ceļošana, iepirkšanās, brīvā laika pavadīšana. Katrā spēlē ir trīs sarežģīti līmeņi, kā arī ir iespējams izvēlēties, aplūkot atsevišķas treniņa detaļas un uzdevumus. 

Vārdu kaujas. Pamatuzdevums ir no dotajiem burtiem izveidot vārdu.

Ābece burtu apgūšana

Lielisks palīgs logopēdiem, speciālajiem pedagogiem ir Latviešu valodas aģentūras piedāvātie digitālie resursi. 

“Māci un mācies” piemērots gan mazākiem, gan lielākiem bērniem, palīdz radīt interesi par runātajām skaņām un burtiem.

Vietne “Esi vērīgs” sniedz zināšanas par kategorijām, paplašina vārdu krājumu un attīsta stāstīšanās iemaņas.

Lasītprasmes tehnikas veicināšana. 

Ieteikšu dažas tīmekļa vietnes, kuras var izmanto gan logopēdi, gan ikviens interesents. Viens no variantiem ir: skolēnam ir jāizlasa piedāvātie teikumi, jāatzīmē pareizie varianti; jāiejūtas skolotāju vietā, ieraugot rakstītā tekstā kļūdas un atzīmējot pareizo variantu. Iepazīsties šeit.: https://valoda.lv/games/esi-verigs/

Atrodi pāri dažādas atmiņas un loģikas spēles, kuras lieliski var izmantot arī vārdu krājuma paplašināšanai. Piedāvā LSM Bērnistaba https://bernistaba.lsm.lv/speles/atrodi-pari. Lasītprasmes veicināšana vietne: https://atbalstsizcilibai.lv/lasit

Lasītprasmes vietnes: “Tādi esamhttps://valoda.lv/games/tadi-esam/ jāizlasa teksts un jāatbild uz jautājumiem, jāsavieno pareizās teikuma daļas. 

Lielisks palīgs teksta izpratnes veicināšanai “Vārdiņš, vārdiņš, teikumiņš!” skolēns veido teikumu un saņem punktus. Veido teikumus no 3, 4 un 5 vārdiem. Attīstās izpratne par teikumu. Sīkāk aplūko vietni šeit: https://varduspele.addc.lv/

Latviešu valodas aģentūra piedāvā interaktīvās darba lapas ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem:  https://maciunmacies.valoda.lv/speles/Runasim_pareizi/N_0_1.html. Var pārbaudīt savas latviešu valodas prasmes un iejusties filologa lomā. 

Digitālās darba labas, platformas un roboti. Arī logopēdijas jomu pārņem robotika. 

Makeblock mTiny jeb pandiņas izmantošana nodarbībās. Insplay Latvia uzņēmums piedāvā dažādas tehnoloģijas. Arī logopēdu nodarbībās ir sastopams kāds robots. Piemēram, Makeblock mTiny Atklājēja komplekta un “TTS Bee-Bot Programmējama robo Bite” izmantošana nodarbībās ir veids, kā rosināt bērnos zinātkāri. “TTS Bee-Bot Programmējama robo Bite” ir sastopama gandrīz katrā pirmsskolas izglītības iestādēs. Arī Ogres novada logopēdi 14. novembrī notikušajā seminārā iepazinās ar robotikas pasauli, dalījās pieredzē un varēja mācīties robotiņus integrēt logopēdijas nodarbībās. Daudzi logopēdi atzīst, ka “Bee-Bot” un “Makeblock mTiny” jeb pandiņas ideāls palīgs valodas pilnveidei vai komunikācijas nodrošināšanai ar bērnu. Iepazīsties: https://www.insplay.lv/.

Tehnoloģijas un interneta vietnes apkopoja Evija Lazdiņa, ONIP metodiķe logopēdijā

Iepriekšējais Digitālā rīka QUIZIZZ izmantošana testu veidošanai

EGovt Template - Mad UX © 2022. All Rights Reserved