Ogres novada dizaina un tehnoloģiju skolotāji šī gada 29. janvārī devās uz A. Upīša Skrīveru vidusskolu, lai apskatītu 2024. gada septembrī atklāto kabinetu, gūtu iedvesmu un ieteikumus mūsdienīga dizaina un tehnoloģiju kabineta izveidošanai un aprīkošanai. Faktiski tie ir divi kabineti – mācību telpa un kokapstrādes darbnīca. Direktore Ieviņa Piļka pastāstīja par sarežģīto projektēšanas un saskaņošanas procedūru, par lietām, kas jāņem vērā, gatavojot dokumentāciju. Dizaina un tehnoloģiju skolotāja Danute Podvinska, kas ir sava darba īstena fanāte, dalījās pieredzē par savu nepārtraukto līdzdalību kabineta tapšanas procesā, uzsverot, ka ir jābūt klāt visās norisēs, ja vēlies, lai taptu tavs ideālais kabinets. Tas ir ilgs un sarežģīts process, kura laikā pati skolotāja guva daudz mācību. Vēlreiz ejot tam cauri, taptu jau pavisam citādāks, bet šobrīd skolotāja lepojas ar paveikto un var redzēt, ka kabinets ir radīts pārdomātam macību darbam.
Skolotāja izrādīja kabinetam piemērotas mēbeles, skaidroja, kāpēc tieši šādas mēbeles ir noderīgas darbam, lai nepieciešamās lietas būtu viegli pieejamas un arī sakārtotas. Galdi un krēsli ir ergonomiski, ērti, jebkurā brīdī var mainīt to izvietojumu. Krēslus iespējams novietot uz galda ar īpašu āķi. Šāds izkārtojums ļauj ātri uzkopt telpu. Interesants risinājums ir elektrības kontaktligzdas, kas atrodas virs galdiem un ļauj darboties ar jebkuru elektrisko ierīci, piemēram, līmes pistoli, rokas slīpmašīnu vai iededzināšanas ierīci. Sienas skapjos ir dažāda izmēra plaukti. Dziļākajos var novietot gan nelielus priekšmetus, gan lielos papīra vai auduma ruļļus. Redzams, ka skolotāja ļoti domājusi par skolēnu ērtību: kabinetā redzamas vairākas mazas detaļas, kas vienkāršo skolēnu darbu; kancelejas piederumi sašķiroti un brīvi pieejami virtuves piederumu organizatoram līdzīgā plauktā; mazs plauktiņš ar izņemamām atvilktnēm, kur katrā glabājas pamatpiederumi šūšanai ātrai darba uzsākšanai; plaukti skolēnu darbu uzglabāšanai; katra skolēna darbs kopā ar dizaina dienasgrtāmatu glabājas individuālā dokumentu kabatiņā, kurai uzrakstīts skolēna vārds, lai nebūtu jāapraksta izstrādājums u.tml. Kokapstrādes darbnīcā skapji ir ļoti ērti rīku un instrumentu izvietošanai un sakārtošanai. Kabinetā ir 2 dažāda augstuma taburetes, ko skolēni pēc savām vajadzībām var izmantot pie kokapstrādes darbagaldiem. Interesants plaukts ir izveidots dažāda izmēra smilšpapīriem. Katrā kabinetā uz tāfeles ir uzrakstīti soļi, kas ir jādara pēc darba pabeigšanas. Tekstilapstrādes kabinetā tāfele ir dauzveidīgi izmantojama, jo tā vienlaikus darbojas gan kā planšete (pat ar kameras funkciju), gan tāfele, uz kuras var rakstīt ar krītu un tāfeles marķieri gan ekrāna sānos, gan uz paša ekrāna. Tā ir aprīkota arī ar dokumentu kameru, kura ļauj uzreiz apskatīt viena skolēna darbu.
Pievienotajā fotogalerijā apskatāmas kabinetu bildes, kas var kalpot par iedvesmas avotu.
Skolotāja Danute Podvinska dalījās ar pašas veidotiem pārbaudes darbiem un rādīja gatavos dizaina risinājumus, kurus izgatavoja skolēni.
Esam ļoti pateicīgi A. Upīša Skrīveru vidusskolas komandai par sirsnīgu uzņemšanu un noderīgiem padomiem!
Pēc skolas apmeklējuma skolotāji praktiski darbojās sietspiedes studijā “RADADA” un izgatavoja personalizēto maisiņu (titulattēlā).
Rakstu sagatavoja ONIP Tehnoloģiju jomas vadītāja Oksana Grimaļuka-Nazarova un izglītības metodiķe dizainā un tehnoloģijās Madara Kleina